Felmondási idő alatt táppénz – lehetséges?
A munka világában gyakran felmerül a kérdés, hogyan viszonyul egymáshoz a felmondás és a táppénz. Sok munkavállaló téves információkkal rendelkezik a témával kapcsolatban, pedig fontos tisztában lenni azzal, hogy kire milyen jogok és kötelezettségek érvényesek ezekben a helyzetekben. Cikkünkben választ adunk a felmondási idő alatti táppénzzel kapcsolatos kérdésekre.
Felmondási idő és táppénz kapcsolata
Amikor a munkavállaló felmond, a munkaviszony megszüntetését követően általában 30 nap felmondási időt kell ledolgoznia. Ez azt jelenti, hogy a munkavállalónak továbbra is munkát kell végeznie a felmondási idő alatt. Ugyanakkor sokan a felmondási idő alatt keresőképtelenség miatt betegállományba vonulnak, ami mentesíti őket a munkavégzés alól.
Ha a munkavállaló a felmondási idő alatt keresőképtelenné válik, jogosult táppénzre, amennyiben ezt orvosi igazolással alátámasztja. Ilyen esetben a munkavégzés kötelezettsége megszűnik, de a felmondási idő továbbra is telik. A felmondási idő végén a munkaviszony automatikusan megszűnik, függetlenül attól, hogy a munkavállaló táppénzen van-e. Ez azt jelenti, hogy a táppénz ideje alatt sem halasztódik el a munkaviszony lezárása.
Felmondás táppénz alatt munkavállalóként
Először vegyük végig, hogy milyen esetek állhatnak elő akkor, ha a munkavállaló mondja fel a szerződését.
Rendes felmondás
A munkavállaló joga, hogy határozatlan idejű munkaviszonyát bármikor megszüntethesse felmondással. Ilyen esetben a felmondási idő a felmondás közlését követő napon kezdődik és 30 napig tart. Amennyiben a munkavállaló a felmondási idő alatt táppénzen van, a felmondási idő akkor is telik, és lejártával a munkaviszony megszűnik.
Azonnali hatályú felmondás
Ha a munkaadó a súlyos szabálysértést követ el a munkavállalóval szemben, akkor a dolgozó a szerződését azonnali hatállyal megszüntetheti. Ebben az esetben a munkaviszony azonnal megszűnik, akkor is, ha a munkavállaló táppénzen van,
Közös megegyezés
A munkaviszony táppénz alatt is megszüntethető közös megegyezéssel. Itt fontos azonban számolni azzal, hogy a munkaviszony megszűnésével a biztosítási jogviszony is megszűnik, így a táppénz folyósítása is véget ér.
Felmondás táppénz alatt munkáltatóként
A fent felsorolt három lehetséges eset a közös megegyezés kivételével, munkáltatói oldalról másképp néz ki, és más szempontokat érdemes figyelembe venni.
Rendes felmondás
A munkáltató is közölhet felmondást a munkavállalóval annak keresőképtelensége alatt. Ekkor viszont a felmondási idő csak akkor kezdődik el, amikor a munkavállaló keresőképessé válik, vagy legkésőbb a betegszabadság lejártát követő egy év elteltével. Addig a táppénzre vonatkozó szabályok ugyanúgy érvényesek maradnak.
Azonnali hatályú felmondás
Itt az előzőekben leírtakhoz képest pont a fordítottja történik. Ha a munkavállaló követ el súlyos kötelezettségszegést, a munkáltató azonnali hatályú felmondással megszüntetheti a munkaviszonyt, még táppénz ideje alatt is. Ebben az esetben a munkaviszony azonnal megszűnik, felmondási idő nélkül.
Felmondási idő alatt táppénz – gyakori kérdések
Kirúghatnak táppénz alatt?
Igen, a munkaadó kezdeményezhet felmondást, viszont a felmondási idő csak a táppénz idejének lejártát követően kezdődik el,
Fel lehet mondani táppénz alatt?
Igen, és a felmondási idő egyből kezdetét veszi, majd a lejártával a munkaviszony is megszűnik.
Táppénz felmondási idő alatt is jár?
Igen, ha a felmondási idő alatt a keresőképtelenné válik a munkavállaló és erről orvosi igazolást mutat be, akkor a munkaviszony lejártáig jogosult táppénzre.
Mi történik, ha megszűnik a munkaviszony táppénz alatt?
Ebben az esetben a biztosítási jogviszony is véget ér, és a táppénz folyósítása megszűnik.
Ha további részletekre kíváncsi, a WTBÉR táppénzes modulja segítségével könnyedén ki tudja számolni a táppénzes időszakra járó juttatásokat.