Munkába járás költségtérítése: a legfontosabb szabályok 2024-ben
A munkába járás költségtérítése a munkavállalókat védő, munkáltatók által megfizetett díj. Ma már számos olyan eset előfordul ugyanis, hogy valaki távolról jár be dolgozni – amihez saját gépkocsira vagy tömegközlekedésre van szüksége. Ezt természetesen nem neki kell megtéríteni napról napra saját költségén, hanem maga a cég veszi át az anyagi teher túlnyomó részét. De mikor és mennyi pénz jár az utazások miatt?
Mit jelent a munkába járás költségtérítése?
A fogalom megértéséhez hivatalosan a munka törvénykönyve (mt.) 51. §-a és a 39/2010. (II. 26.) Kormányrendelet szabályai a mérvadóak.
Ennek értelmében arról van szó, hogy a munkáltatónak kötelessége megtéríteni a munkavállalónak azokat a költségeket, amelyek a munkavégzéssel összefüggésben felmerülnek. Ilyen például, ha nap mint nap messziről ingázik és jár be a munkahelyére.
Munkába járás költségtérítése 2024-ben
A munkába járás megtérítése 2024-ben a lakóhely és a munkahely közötti utazás költségeinek megfizetésével egyenlő, legyen az
- távolsági utazás autóval vagy
- közösségi közlekedés
igénybevétele. Ezen felül, ha a munkavégzés olyan helyen található, ahová nem elég a helyi vagy helyközi közösségi közlekedés, akkor a munkáltatónak további költségeket is meg kell térítenie a munkavállalónak a munkába járáshoz kapcsolódóan.
Ki igényelheti?
Munkába járási költségtérítést igényelhet az a munkavállaló, aki közigazgatási határon kívülről utazik a lakóhelye vagy tartózkodási helye és a munkahelye között. Amennyiben a lakóhely vagy tartózkodási hely ugyanazon településen van, általában nem jár költségtérítés. A lakóhely az a lakás címe, ahol a munkavállaló él, míg a tartózkodási hely az ideiglenes lakcím, ahol átmenetileg tartózkodik munkavégzés céljából.
Fontos, hogy a rendeletből kikerült az a korábbi korlátozás, miszerint csak a Magyarországon vagy az EGT-államokban lakók kaphatnak ilyen költségtérítést. A költségtérítést nem automatikusan kapja meg a munkavállaló, hanem azt külön kell igényelnie, és ezzel együtt nyilatkoznia kell a lakóhelyéről és tartózkodási helyéről, valamint a munkába járás módjáról.
Munkába járás költségtérítése saját gépkocsival
A munkába járás költségtérítésének szabályait a tavalyi évben, 2023-ban január 28-án módosították. 2024-ben is ez a hatályos szabályozás.
Ennek fényében arról van szó, hogy a megtérítés összege megduplázódott, vagyis a munkavállalók akár 30 forintos adómentes költségtérítést is kaphatnak kilométerenként az oda-vissza út alatt.
A munkáltató szemszögéből ez azt jelenti, hogy az adott összeg 60%-áig, vagyis 18 forintig kötelezően meg kell térítenie.
Munkába járás költségtérítése tömegközlekedéssel
A bejárás természetesen nemcsak autóval történhet. Sőt, a közösségi közlekedés sokkal környezetbarátabb alternatíva is. Persze tegyük szívünkre a kezünket, a reggeli rohanásban nem mindig ez az első, ami az ember eszébe jut. Ezzel ellentétben a teljesárú vagy kedvezménnyel megváltott menetjegyek, bérletek összegének akár 86%-át is vissza lehet igényelni.
Mit jelent ez a munkáltató szempontjából? Ha például belföldi vasút 2. kocsiosztályáról, menetrend szerinti országos vagy regionális autóbuszjáratról, egyéb közösségi közlekedési eszközről (pl. HÉV, hajó) szóló érvényes jegyet vagy bérletet mutat be a munkavállaló – amit távolról, például vidéki bejárás céljából váltott meg –, azt törvényi kötelezettség megfizetni.
Amennyiben a munkáltató “megoldja” a munkába járást – például kisbusszal vagy gépjárművel saját költségén, természetesen nem kell külön fizetni.
A megtérítés alsó határa
A megtérítés alsó határa tehát az alábbiak szerint alakul:
- Közösségi közlekedés esetén: legalább 86%-os megtérítés
- Autó vagy egyéb jármű esetén: legalább 18 forint / kilométer
Ez azt jelenti, amennyiben valaki tömegközlekedéssel közlekedik, akkor legalább az összes költség 86%-át meg kell téríteni neki. Ha valaki viszont saját autóval vagy más járművel közlekedik, akkor legalább 18 forintot kell fizetni kilométerenként.
Munkába járás költségtérítése és bérlet modul bérszámfejtő programmal
Mi sem egyszerűbb, mint a munkába járás költségét bérszámfejtő program segítségével kiszámolni. Legyen szó gépjármű utáni kilométerek megtérítéséről, vagy közösségi közlekedésről.
A WTBÉR bérlet modul például BKV, MÁV és Volán bérletek elszámolásához is használható. A felvitt adatok a cég bérlettel kapcsolatos elszámolási módszerének megfelelően a bér modulban megjelenítik az adatokat levonás (dolgozói hozzájárulás), vagy jövedelem (munkáltatói hozzájárulás) címen.
Egyéb kérdése adódik a szabályokkal kapcsolatban? Vegye fel velünk a kapcsolatot, és készséggel segítünk!