Szakmunkás minimálbér tudnivalók
A minimálbér összege évről évre központi kérdés mind a munkavállalók, mind a munkaadók számára. Az aktuális minimálbér nemcsak a megélhetési költségekhez való alkalmazkodás szempontjából fontos, hanem a gazdaság és a munkaerőpiac stabilitását is befolyásolja. Cikkünkben áttekintjük, hogyan alakult a szakmunkás minimálbér 2024 összege, milyen tényezők határozzák meg, és milyen változások várhatóak a következő évben.
Minimálbér és garantált bérminimum: Mi a különbség?
Fontos tudni, hogy hazánkban a munkatörvényben megkülönböztetésre kerül a minimálbér és a garantált bérminimum, azaz a szakmunkás minimálbér. A minimálbér az a legkisebb összeg, amelyet a teljes munkaidőben foglalkoztatott dolgozóknak kötelező megkapniuk, függetlenül attól, hogy milyen munkakört töltenek be. A garantált bérminimum – más néven szakmunkás minimálbér – viszont a középfokú vagy annál magasabb végzettséget igénylő munkakörökre vonatkozik. Alapvető szabály, hogy a betöltött pozícióhoz kapcsolódó előírások számítanak, nem a dolgozó végzettsége. Diplomával rendelkező személy is kaphat minimálbért, ha az általa végzett munkánál nem elvárás a végzettség.
Mennyi a szakmunkás minimálbér 2024 -ben?
Rendhagyó módon a 2024 évi minimálbér egy hónappal korábban, 2023 decemberében lépett érvénybe, többek között a rendkívül a magas infláció miatt. A két minimálbér eltérő arányban emelkedett, míg a minimálbér 15%-kal, addig a garantált bérminimum 10%-os emelésen esett át. A minimálbér összege így 266.800 forintra nőtt, a szakmunkás minimálbér bruttó összege pedig 326.000 forint lett.
Szakmunkás minimálbér 2024 nettó összege
A 8 órás szakmunkás minimálbér 2024 nettó összege a következőképpen alakul. A bruttó 326.000 forintos összegből az egyéni alapon járó adókedvezményeken kívül levonásra kerül a személyi jövedelemadó (15%), illetve a TB-járulék (33,5%). E kettő levonásával megkapjuk a szakmunkás minimálbér 2024 nettó összegét, ami 216.800 forint.
Szakmunkás minimálbér részmunkaidőben
A 2023 év végi emelés következtében természetesen a 6 és 4 órás szakmunkás órabérek is másképpen alakulnak. A 6 órában dolgozók bére bruttó 244.530 forintra emelkedett, ami nettó 162.612 forintot jelent. A 4 órás szakmunkás minimálbér értéke bruttó 162.020 forint lett, ami nettó 108.408 forintos nettó fizetés.
Béremelés hatása a juttatásokra
A minimálbér és a garantált bérminimum emelése számos juttatásra is kihat, többek között a családi adókedvezmény összegére. A magasabb alapjövedelem nemcsak a mindennapi megélhetésben nyújt segítséget, hanem a gyermekes családok adóterheinek enyhítésében is. Emellett a nyugdíjjárulék is a magasabb bruttó bér alapján kerül levonásra, ami hosszú távon kedvező hatással lehet a nyugdíjak összegére. Az emelés az egészségbiztosítási járulékot és egyéb juttatásokat is befolyásolja, így az egészségügyi ellátások és a szociális ellátások minősége és mennyiségének javulása is indokolt.
Szakmunkás minimálbér 2025 – ez várható jövőre
A minimumbérek 2025-ös emeléséről lezárultak az egyeztetések. Az információk szerint a minimálbérért dolgozók jelentős emelésre számíthatnak, az összege 290.800 forint. A szakmai szervezetek és a kormány célja, hogy a minimálbér minél inkább közelítsen a garantált bérminimum összegéhez, így a szakképzett munkások kisebb emelést várhatnak. A garantált bérminimum a 7% emeléssel 348.800 Ft. A bérmegállapodást 3 évre előre megkötötte a kormány és a versenyszféra, így 2027-ig ismertté váltak a minimálbér és garantált bérminimum összegei. A 2027-es év végétől különböző tarifarendszerek bevezetését tervezik a garantált bérminimum helyett, ami jelentős változásokat fog hozni a 2028-as évtől.
A WTBÉR profi bérszámfejtő szoftver rugalmas és naprakész szolgáltatást nyújt, használatát bárki egyszerűen elsajátíthatja.